Rio de La Plata’nın İçlerine Doğru, 24 Nisan 2010

Sabah saat dokuzda Piriapolis’in korunaklı barınağındaki şamandıraya bağlı halatlarımızı fora ettik. Mendireklerin arasından çıkınca Uzaklar II’yi ölü denizler karşıladı. İki gündür sert esen güneyli rüzgâr kalmış, ama soluğanları hâlâ devam ediyor. Hafif rüzgârla 272 derece pusula rotasına girdik. Bu rotada 50 mil gideceğiz. Montevideo açıklarına geldiğimizde kuzeybatıya döneceğiz. Uruguay’ın batısındaki Colonia adlı limana kadar 145 mil yolumuz var. Kısmet olursa yarın akşam varırız.

Bu gece çok yoğun bir gemi trafiği içine gireceğimizi tahmin ediyoruz. Rio de La Plata adlı halicin iki yakasında, hem Arjantin’in hem de Uruguay’ın önemli limanları var. Tabii en başta Buenos Aires… Rotamız bu limanlara giden gemilerin yolu üzerinden geçiyor. 40 mil genişliğindeki haliçte su sığ. Derinlik zaman zaman 4 metreye düşüyor. Etrafta bir sürü sığlık, kayalık ve batık var. Haritaya bakınca insanın morali bozuluyor. Ancak hepsi şamandıralarla, fenerlerle muntazaman işaretlenmiş gibi gözüküyor. Sanırım uzun ve yorucu bir gece geçireceğiz.

Bu yazıyı SSB radyo aracılığıyla, web sitemizi yöneten Ersan Erkol’a yolladıktan sonra biraz uzanacağım. Sabah çok erken kalkmıştık. Gece için gözlerimi dinlendirmem gerekiyor. Ben uyurken vardiyayı Sibel tutacak.

Scroll to Top