Uzaklar II Yurda Döndü

UZAKLAR II ARTIK TÜRK KARASULARINDA

ANTARKTİKA’YA ULAŞAN İLK TÜRK DENİZCİLERİ SIFATINI ALAN OSMAN ATASOY VE SİBEL KARASU, 53 GÜNDE TAMAMLADIKLARI OKYANUS GEÇİŞİNİN ARDINDAN TÜRKİYE’YE DÖNDÜ.

ATASOY VE KARASU’NUN BU BÜYÜK MACERASI, ‘UZAKLAR ANTARKTİKA’ PROGRAMIYLA TRT TÜRK’TE EKRANA GELİYOR.

14 metrelik tekneleri ‘Uzaklar II’ ile 2012 yılının Ocak ayının başında Ateş Toprakları’nın güney ucundaki Puerto Williams’tan yola çıkan Osman Atasoy ve Sibel Karasu, Horn Burnu’nu üçüncü kez dönerek, 500 mil uzaktaki Antarktika ana karasına Şubat ayının ilk haftasında ulaşmıştı. Antarktika’da buzullar arasında ilerleyip, insansız ve ıssız limanlarda demirleyerek 6 hafta geçiren Uzaklar II ekibi, penguenler, balinalar, albatroslarla zenginleşen Antarktika yaşamını da kayda aldılar. Uzaklar II’nin Antarktika yolculuğu 23 Mart 2012’de, Arjantin’in en güney ucundaki Ushuaia Limanı’nda sona erdi.

Fırtınaların savurduğu buz dağlarıyla kaplı dünyanın bu en tehlikeli sularında, Türk yapımı teknesini, Türk bayrağı ve Türk mürettebatı ile Antarktika’ya ulaştıran ilk Türk denizci unvanını alan kaptan Osman Atasoy, dönüş için Mayıs ayında rotasını Atlantik Okyanusu’na çevirdi.

Boralar ve sağanaklarla dolu zorlu okyanus geçişini, hiç durmadan 53 günde tamamlayan kaptan Osman Atasoy ve Sibel Karasu Portekiz’e ait Madeira Adası’nda karaya ayak bastılar. Bir süre tekneye ve kendilerine bir nefes alma zamanı tanıdılar ve yeniden yola çıktılar. Uzaklar II ekibi, 29 Kasım 2012’de Marmaris Netsel Marina’da karaya ayak bastı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in de katıldığı bu coşkulu karşılama töreni, TRT Türk’ten canlı yayınlandı.

{youtube}DpeLLWZ2P9A|500|375|1{/youtube}

Scroll to Top