Uzaklar Antarktika Karşılaması

Osman Atasoy ve Sibel Karasu’nun, 14 metrelik UZAKLAR II yelkenlisiyle gerçekleştirdikleri Antarktika yolculuğu sona erdi. Atasoy ve Karasu; Türk yapımı, Türk bandıralı bir tekne ile Türkiye’den yola çıkarak Antarktika’ya ulaşan ilk Türk denizcileri oldular…

TRT TÜRK’ün de desteğiyle ocak ayının başında Ateş Toprakları’nın güney ucundaki Puerto Williams’dan yola çıkan Osman Atasoy ve Sibel Karasu, Horn Burnu’nu ikinci kez dönerek, 600 deniz mili uzaktaki Antarktika ana karasına şubat ayının ilk haftasında ulaştılar. Antarktika’da buzullar arasında ilerleyip, insansız ve ıssız limanlarda demirleyerek 6 hafta geçiren Uzaklar II ekibi, penguenler, balinalar, albatroslarla zenginleşen Antarktika yaşamını da kayda aldılar. Mart ayının başında dönüşe geçen Uzaklar II bugün Arjantin’in en güney ucundaki Ushuaia Limanı’na ulaştı.

Bu zorlu yolculuğun dönüşünde ‘Antarktika’ya ulaşan ilk Türk denizciler’ sıfatını taşıyan Uzaklar II ekibini Ushuaia’da; TRT TÜRK Genel Müdürü Ümit Sezgin, THY Brezilya Direktörü Atagün Kutluyüksel, Türkiye’nin Arjantin Büyükelçisi Hüsrev Ünler ve eşi, Uzaklar Antarktika belgeselinin yapımcısı VİRA Medya adına Ersin Çakır ve yönetmen N.Cem Hamuloğlu karşıladı.

Scroll to Top