Yeniden Okyanusta, 25 Kasım 2010

Uzaklar II nihayet okyanus sularına kavuştu. Yeniden yoldayız. Güney yarıkürenin kış mevsimini geçirdiğimiz Buenos Aires’ten iki gün önce ayrıldık. Yolda olmak harika bir duygu. Buna ihtiyacımız varmış.

Giriş, çıkış işlemlerini yapacağımız Uruguay’ın Colonia kasabasına yaklaşırken iki senedir sürdürdüğümüz seyahatin belki de en heyecanlı anlarını yaşadık. Uzaklar II ciddi bir şekilde karaya oturdu! Biraz şans, biraz da kuvvetli bir motora sahip olmanın avantajı sayesinde, sonu çok acı gelebilecek bu badireyi atlattık. Teknenin sac olması sayesinde gövdede herhangi bir hasar meydana gelmedi. Tekneye bir şey olmadı, ama benim canım çok yandı. Olayın etkisini hala atlatmış değilim.

Rio de la Plata körfezinin sayısız batık ve enkaz işaretleriyle dolu haritalarına geçmemize ramak kalan olay, elektronik haritalara fazlasıyla güvenmeye başlamam yüzünden meydana geldi. Ne diyelim… Bu bana ders olsun!

İki gündür kuzeyden esen rüzgar biraz önce güneye döndü. Tam gitmek istediğimiz yönden esiyor. Şimdilik hızı fazla değil, ama artma eğilimi var. Bu bizim için iyi olmaz. Mar del Plata’ya daha bir buçuk günlük yolumuz var. Arada sığınabileceğimiz liman veya koy da bulunmuyor.

Saat 14.00 GMT’de mevkimiz: 36 derece 04 dakika güney, 056 derece 22 dakika batı.

 

Scroll to Top