UZAKLAR II DÖNÜYOR

UZAKLAR ANTARKTİKA 22.11.2012

ANTARKTİKA’YA GİDEN İLK TÜRK DENİZCİLERİ KAPTAN OSMAN ATASOY VE SİBEL KARASU TÜRKİYE’YE DÖNÜYOR. ‘UZAKLAR II’ EKİBİNİN 3.5 YIL ÖNCE MARMARİS’TEN BAŞLAYAN YOLCULUĞU, 29 KASIM 2012, PERŞEMBE GÜNÜ YİNE MARMARİS’TE SONA ERECEK.

TRT TÜRK’ün UZAKLAR ANTARKTİKA projesi için, 14 metrelik tekneleri ‘Uzaklar II’ ile birlikte Ocak ayının başında Ateş Toprakları’nın güney ucundaki Puerto Williams’dan yola çıkan Osman Atasoy ve Sibel Karasu, Horn Burnu’nu ikinci kez dönerek, 500 mil uzaktaki Antarktika ana karasına Şubat ayının ilk haftasında ulaştılar. Atasoy ve Karasu, Antarktika’ya giden ilk Türk denizcileri olarak Türk bayrağını Şili’ye ait üssün komutanına teslim ettiler. Antarktika’da buzullar arasında ilerleyip, insansız ve ıssız limanlarda demirleyerek 6 hafta geçiren Uzaklar II ekibi, penguenler, balinalar, albatroslarla zenginleşen Antarktika yaşamını da, teknelerine özel olarak yerleştirilen, tam donanımlı 3 HD kamera ile kayda aldılar. Uzaklar II’nin Antarktika yolculuğu 23 Mart 2012’de, Arjantin’in en güney ucundaki Ateş Toprakları’nda, Ushuaia Limanı’nda sona erdi.

Fırtınaların savurduğu, buz dağlarıyla kaplı dünyanın bu en tehlikeli sularında, Türk yapımı teknesini, Türk bayrağı ve Türk mürettebatı ile Antarktika’ya ulaştıran ilk Türk denizci ünvanını alan kaptan Osman Atasoy, dönüş için Mayıs ayında rotasını Atlas Okyanusu’na çevirdi. Uzaklar II ekibi, güney yarıkürede başlayan kış mevsimi ile hızla sertleşen hava koşulları nedeniyle uzun süre Falklandlar’da beklemek zorunda kaldı. Kaptan Atasoy, Temmuz’un başında Ekvator’a doğru yola çıktı. Kükreyen Kırklar’da fırtınalarla boğuşan ekip, netameli Doldrumlarda da rahat nefes alamadı. Boralar ve sağnaklarla dolu zorlu okyanus geçişini, hiç durmadan, 53 günde tamamladı. Bu yolculuk TRT TÜRK’te Uzaklar Antarktika adlı belgesel yapımla ekrana geliyor.

Cebelitarık’ı geçen ve Akdeniz’de ilerleyen Uzaklar II’nin rotası şimdi Marmaris. Kaptan Osman Atasoy ve Sibel Karasu, 3.5 yılda toplam 22 bin deniz milini dümen sularında bırakmış olarak Türkiye’ye dönüyor. 29 Kasım 2012 Perşembe günü Marmaris’te olacaklar.

TRT TÜRK’ün canlı yayınlayacağı karşılama törenine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin de katılacak.

Ayrıntılı bilgi için:
İrep ÇAKIR
0212 266 50 53 / 0532 632 41 56
irep@viramedya.net
facebook.com/uzaklar antarktika

Scroll to Top