Uzaklar II Antarktika’ya Gidiyor! 27 Kasım 2011

Horn Burnu’nu döndük. Böylece bu seyahatin hedefine ulaştık sayılır… Uzaklar II artık pruvasını Türkiye’ye çevirecek. Önümüzdeki yaz Akdeniz’de olmaya çalışıyoruz. Ama önce bir yere daha uğrayacağız. Uzaklar II eve dönmeden önce Antarktika’ya gidecek!

Bu karara Horn Burnu sularında kış mevsimini geçirirken vardık. Malum, uzun kış geceleri yeni kararlar almaya, uzun seyahatler planlamaya çok müsaittir. Hele o kış geceleri günün neredeyse tamamına yayılmışsa… Güney Okyanusu’nun bitmek bilmeyen kış gecelerinde Uzaklar’ın soğuk kamarasında titreyerek otururken Antarktika’ya gitmeye karar verdik. Böyle bir ortamda böyle bir karar vermek galiba biraz tuhaf oldu.

Bazı geceler çok üşüyorduk. Ağzımızdan, burnumuzdan çıkan buharların küçük buz sarkıtları şeklinde kaporta kapaklarından aşağıya sarktığını görüyorduk. Bu koşullarda daha değişik planlar yapılabilirdi. Mesela Karayiplerin sıcak sularına yapılacak yeni bir seyrin planları içinde olduğumuz ortama daha denk düşerdi. Hiç olmazsa içimiz ısınırdı…

En yakınlarımız bile ‘anormal’ olduğumuzu söylüyordu. Kırk defa aynı şeyi tekrarlarsan o şey olurmuş! Ancak ben bizde bir gariplik görmüyorum. Zaten neyin normal, neyin anormal olduğunu da bilmiyorum. Neticede ocak ayında (inşallah) beyaz kıtaya gidiyoruz.

Scroll to Top