Uzaklar Belgeseli TRT TÜRK’te, 20 Kasım 2011

Televizyon kanallarının belgesel yayımlaması hiç kolay değil… Birkaç yıl önce görüşmeye gittiğim büyük bir televizyon kanalının genel yayın yönetmeni yakınıyordu. “Belgeselleri ben de seviyorum, ama kanalımda yayımlamıyorum. Çünkü burası bir ticarethane… Biz görüntü satıyoruz. Sattığımız malın alıcısı olmalı ki yayımlayalım!”

Gür siyah saçlı yönetici anlatmaya devam etmişti. “Alıcısı olan mallar malum… Birçok kişi bu tür programları sevmediğini, bayağı bulduğunu söylüyor. Fakat şikâyet edenler de dâhil olmak üzere herkes bu programları bayıla bayıla izliyor!”

Banu Acun büyük kanallarda çok izlenen haber programlarının altına imza atmış tecrübeli bir gazeteci. Uzaklar belgeselinden Trt Türk’ü yöneten Ümit Sezgin’e bahsediyor. Ümit Sezgin görüntüleri izliyor ve kanalında yayımlamaya karar veriyor. Ümit Sezgin’le sonradan tanışıyorum. Gür siyah saçlı yöneticiden çok farklı bir insan… Trt Türk de diğerlerinden farklı bir kanal. Hem Türkiye’ye hem de Türklerin yoğun olarak yaşadığı yabancı ülkelere yayın yapıyor.

Uzaklar belgeseli Trt Türk’te cumartesi günleri yayımlanıyor. Yayın saati 13.40. Aynı gün 22.05’de, pazar günü ise 06.35 ve 15.40’da belgeselin tekrarları yayımlanıyor. Belgeselin yönetmeni Nesrin Ölmez.

Ben kendimi televizyon ekranında görmeye dayanamıyorum,  görünce de nedense bir tuhaf oluyorum. Bu yüzden İstanbul’dayken belgeselin yayımlanan bölümlerini tek gözüm kapalı izliyordum. Zorla mı izletiyorlardı… Tabii ki değil. Hiç izlemeyebilirdim de… Ancak merakımı yenemedim. İnsanlık hâli işte!.. Belki siz de merak edersiniz diye yayın saatlerini yukarıya yazdım.

Scroll to Top