Antarktika Seferi Başlıyor, 10 Ocak 2012

Aralık ayı sonunda hareket etmeyi planlıyorduk. Ancak her zamanki gibi evdeki hesap çarşıdakine uymadı. İstanbul’dan yollanan bazı malzemelerin gelişi uzadıkça uzadı. Arjantin’de önce Noel, arkasından yeni yıl tatili başladı. Resmi, özel iş yerleri kapandı. Herkes etlerini alıp mangal başına koştu.

Yabancı tekneciler bizi de Noel yemeğine davet ettiler. Herkes kendi dilinde Noel şarkıları söylerken sıra bize geldi. Ne diyeceğimizi şaşırdık. Kem, küm etmektense doğruyu söyledik. Hz. İsa’nın ülkemizde sevilip sayıldığını, ancak doğum gününde kutlama yapma âdeti olmadığını söyledik. Olgunlukla karşılayıp sıradakine geçtiler.

Postaların gelmesi geciktikçe gecikti. Beklediklerimizden biri uydu telefonuydu. Antarktika’da hava durumu almamıza çok yarayacağını düşünmüştük. Ayrıca olası bir acil durumda da kullanabilecektik. Diğeri TRT Türk’ten Ümit Sezgin’in hazırlattığı paketti.

Bunların Arjantin gümrüğü üzerinden gelmesi haftalar süreceği için THY Sao Paulo müdürü Atagün Kutluyüksel’e yazıp fikrini sormuştuk. Atagün Arjantin temsilcileri Bay Maximiliano’nun bir iş için İstanbul’da olduğunu söyleyince şöyle bir plan yapılmıştı. Maximiliano paketleri Buenos Aires’e kadar yanında getirecek, oradan bize postalayacaktı.

Bay Max. iki gün sonra döneceği için zaman kısıtlıydı. İstanbul’daki dostlarımız İrep Çakır ve Erkan Tezcanlı hızır gibi yetiştiler. Malzemeleri iki gün içinde alınacakları yerlerden temin edip Maximiliano’ya ulaştırdılar. Bay Max. sorunsuz vaziyette Buenos Aires’e indi. Ancak havaalanındaki gümrük görevlileri paketlerden birine el koydu.

Gümrükteki paketin kurtarılması zaman alsa da sonunda elimize ulaştı. Ancak bu sırada batıdan gelen yeni bir alçak basınç merkezi de Horn Burnu’na doğru yaklaşmaya başlamıştı. Bir süredir güzel giden havanın bozmaya başlayacağı belli oluyordu. Bu vaziyette uzun yola çıkılmazdı. Fakat Ushuaia’da beklemekten de epey sıkılmıştık. Hava iyice bozmadan bir sonraki durağımıza doğru yelken basmaya karar verdik.

Kumanyayı, suyu, mazotu iki gün önce almıştık. Tekne baştan aşağı elden geçmiş, seyre hazırdı. Evrak çantasını alıp liman başkanlığına gittik. Görevliler Arjantin’den çıkış işlemlerini yaptı. Tekneye döndük. Yelken kılıflarını açtık. Komşu teknelerle vedalaştık. Koltuk halatları mola edildi. Ateş Topraklarıyla Patagonya arasındaki Beagle kanalına doğru yol verdik. Kâh canlanan, kâh sönen kararsız bir rüzgâr altında bütün gün doğuya doğru ilerledik.

Uzaklar II akşam sekizde Puerto Williams’a girdi. Koyun batı yakasına demirledi.

Scroll to Top