8 Ağustos 2009, Yolda Dördüncü Gün

Dün akşam rüzgâr iyice kuzeye dirise etmiş, biz de cenovayı sancağa, ana yelkeni iskeleye almıştık. Böylece yeniden rotamıza girebilmiştik. Gece rüzgâr zaman zaman sertleşti, ama genellikle 5,6 kuvvetindeydi. Uzaklar II sabaha kadar güneye doğru koştu durdu. Bu gece de herhangi bir geminin ışıklarını görmedik.

Sabah vardiyasına kalktığımda güvertede bir sürü uçan balık gördüm. Gece uçarlarken tekneyi görmeyip, yelkenlere, kamara kenarlarına çarparak güverteye düşüyorlar. Bu seferkiler büyük. Uskumru iriliğindeki yedi tanesini topladım. Bu balıklar bize bugün yeter. Oltayı atmadım.

Öğlen vardiyası için uyandığımda kuzinadan yemek kokuları geliyordu. Sibel bugün çok hamarat. Bulaşıkları yıkamış, zeytinyağlı pırasa pişirmiş, balıkları temizleyip kızartmış. Yüzümü yıkayıp sofraya oturdum. Balıkları sarımsakla kızartmış. Sarımsak balığa değişik, hoş bir tad vermiş. Tekne durmamacasına iki yana yalpalayarak ilerliyor. Bu yalpada yemek yemek kolay olmuyor. Bir elle yerken, diğer elle de masadan fırlayıp uçmaması için tabakları tutmak gerekiyor. Yemeği pişirmek daha zor. Sibel kendisini pareosunun iki ucundan ocağın kenarındaki krom bara bağlamış. Balıkları ancak bu şekilde kızartabilmiş.

Akşama doğru hava canlanmaya başladı. Dalgalar büyüdü. Ben bu satırları yazarken rüzgâr 6 kuvveti buldu. Hava raporu biraz kuzeyimizdeki ve Afrika sahiline yakın iki ayrı bölgede 7 kuvvet ve üstü hava veriyor. İnşallah bu hava bizi bulmaz.

Saat 19.40 GMT’de mevkiimiz: 21 derece 29 dakika Kuzey, 021 derece 01 dakika Batı. Sal Adası’na 305 mil yolumuz kalmış.

Scroll to Top