7 Ağustos 2009, Yolda Üçüncü Gün

Gece yarısından sonra denizaltı dağının üzerine geldik. 4 kuvvetinde esen poyraz fazla dalga kaldırmıyordu, ama sığlığın üzerindeki dalga hareketinin daha önce geçtiğimiz yerlerdekinden farklı olduğu hemen hissediliyordu. Değişik yönlerden gelen, ancak fazla büyük olmayan dalgalarla Uzaklar öncekinden daha fazla ve sert yalpalara düşmeye başladı. Kötü bir havada burada epey iri ve karışık denizler olacağı kesin. 15 mil genişliğindeki alanı geçmemiz üç saat sürdü.

Hava sert olmadığı için gece vardiyalarını dört saate çıkardık. Vardiyacıya fazla bir iş düşmediğinden dört saat uyanık kalmak yorucu olmuyor. Uykudaki de uykusunu almış oluyor. Yola çıktığımızdan beri tekne, gemi görmedik. Telsizden bazen konuşmalar geliyor, ama ufukta bu konuşmaların yapıldığı gemilere dair bir iz yok. Bu gece de herhangi bir geminin ışıklarını görmeden geçti.

Sabah Sibel uyandırdığında güneş çoktan doğmuştu. Rüzgâr biraz kuzeye dirise etmiş. Cenova ana yelkenin gölgesinde kaldığından arada yapraklıyor. Pruvamızı 20 derece iskeleye aldık. Bu açıyla iki yelken de randımanlı çalışıyor. Rotamızdan biraz çıkmış olduk, ama önemli değil. Daha önümüzde 500 mil var.

Öğleden sonra rüzgâr 5,6 kuvvete çıkınca hızımız da 8 knot’a kadar yükseldi. Ben uyurken Sibel havuzlukta deniz suyuyla banyo yapmış. Kendisiyle birlikte havuzluk da yıkanmış, pırıl pırıl olmuş.

Henüz oltamızın tadına bakan yok. Bugün de balık tutamazsak yarın yeni bir takım yapmaya karar verdim. Gece güverteye 4,5 tane uçan balık düşmüş. Ama çok küçükler, yenecek gibi değiller. Akşam yemeğinde çorbanın sonunu içtik. Koca tencere günde üç öğünden, tam üç gün karnımızı doyurdu. Bıkmadan, severek içtik. Bakalım yarın ne yiyeceğiz.

Saat şu anda 18.00 GMT. Mevkiimiz 23 derece 45 dakika Kuzey, 19 derece 40 dakika Batı.

 

Scroll to Top