31 Ocak 2011, Milliyet – Denizde mail yoluyla tedavi oldu

“Yedi Denizlerin Everesti” olarak kabul edilen Güney Amerika’nın ucundaki Horn Burnu’nu 14 metrelik Uzaklar II teknesiyle dönmeyi amaçlayan Osman Atasoy’un İzmirli yol arkadaşı Sibel Karasu, kaza geçirdi

Osman Atasoy ile Sibel Karasu, Güney Amerika’da zorlu bir yolculuğa çıktı. Kaza geçiren Karasu’nun durumunun iyi olduğu belirtildi.

Karasu’nun başına halatlar çarptı. İki denizci, teknedeki ilk yardım imkânları, mail ile ulaştıkları denizci arkadaşları ve doktorlar sayesinde tedavi uyguladı.

19 bin millik yolculuk
“Uzaklar” adlı teknesiyle 1992-1997 yılları arasında dünya turu yapan Osman Atasoy, Güney Amerika’nın ucundaki Horn Burnu’nu dönmek için arkadaşı Sibel Karasu ile Uzaklar II teknesiyle 22 Ekim 2008’de Marmaris’ten hareket etti. Gerçekleştireceği 19 bin 500 millik seyirden sonra Türkiye’ye dönmeyi planlayan Atasoy ve Karasu, 30 Aralık 2010’da Arjantin’in Puerto Deseado liman kentine ve demirleme yeri olan Deseado’ya ulaştı.
Çift, 9 Ocak’ta 500 mil güneydeki Estados adasına ulaşmak üzere demir aldı. Sert hava nedeniyle sıkıntı yaşayan çiftten 11 Ocak’ta denizci dostlarına ulaşan mail ise herkesin yüreğini ağzına getirdi. Osman Atasoy attığı mesajda başından ciddi bir şekilde yaralanan Karasu için yardım istedi.

Bu mailin denizcilik sitelerinde yayınlanması üzerine, denizciler seferber oldu. Atasoy ve Karasu’nun yapması gerekenler Ersan Erkol aracılığıyla tekneye ulaştırıldı. 12 Ocak’ta gelen mail yürüklere su serpti: “Önerileri Ersan Erkol bize iletti. Hepsi çok yararlı oldu. Sibel istirahat ediyor.”

Uzaklar II’den 13, 15 ve 17 Ocak günlerinde gelen maillerde ise Karasu’nun durumun iyi olduğu belirtildi.

http://www.milliyet.com.tr/denizde-mail-yoluyla-tedavi-oldu/yasam/haberdetayarsiv/27.01.2011/1344617/default.htm

Scroll to Top