03 Ağustos 2010 – Bugün Gazetesi

Yelkenle dünya turu

“Horn Burnu’nu geçen ilk Türk” olmaya hazırlanan Osman Atasoy, kısa süreliğine geldiği İstanbul’da BUGÜN Gazetesi’nin sorularını yanıtladı.

“Horn Burnu’nu geçen ilk Türk” olmak için yaklaşık 1.5 yıl önce Türkiye’den demir alan Osman Atasoy, hedefine yaklaşırken Arjantin’de mola verdi ve birkaç günlüğüne İstanbul’a geldi. Türk denizcileri arasında en küçük tekneyle dünya seyahati yapan yelkenci olarak tanınan Osman Atasoy, ilk dünya turunu 1992 – 1997 yılları arasında gerçekleştirdi.  Yaklaşık 40 bin deniz milini aşarak otuz ülkede ve 3 okyanusta Türk bayrağını dalgalandıran Atasoy,1,5 yıl önce ise rotasını okyanuslara çevirdi. Atasoy, 14 metrelik teknesi Uzaklar II ile Güney Amerika kıtasının en uç noktasında yer alan Patagonya’ya gitmek için Atlantik Okyanusu’nu geçti. 22 Ekim 2008’de Marmaris’ten başlayan yolculuğuna teknesindeki yol arkadaşı Sibel Karasu ile devam eden Atasoy,  Amerika Kıtası’nın güney ucundaki Horn Burnu’na ulaşmayı hedefliyor.

EVEREST’E BAYRAK DİKMEK GİBİ

Denizcilerin bu bölgeye ‘Tanrıların terk ettiği deniz’ dediğini belirten Atasoy, “Denizciler için oraya gitmek, Horn Burnu’nu dönmek Everest’in tepesine çıkıp bayrak dikmek gibi bir şey. Ben bu hayalimi mutlaka gerçekleştirmek istiyorum” diye konuştu. Bugüne kadar pekçok denizcinin Horn Burnu’na ulaşmayı çalışırken hayatını kaybettiğini anlatan Atasoy, “Eskiden oraya ulaşabilen denizcilerin kulağına küpe takma hakkı varmış. Küpesi olan kişinin Horn Burnu’na ulaştığı bilinir ve o kişi parmakla gösterilirmiş. Ben de ulaşırsam belki küpe takarım. Ancak şimdi günümüzde herkes küpe takıyor. O nedenle takmayabilirim” diye konuştu.

KIZIMLA HASRET GİDERDİM

Yolculuğuna 4 Ağustos’ta kaldığı yerden devam edeceğini anlatan Atasoy, “Kızımı görmek için mola vermiştim. Kızım ilk yolculuğumuz sırasında denizde doğmuştu. Şimdi 15 yaşında. Okulu olduğu için onu yanımda götüremiyorum. Kızımla hasret giderdikten sonra denizlere geri döneceğim” dedi.

 

Bugün Gazetesi

 

Scroll to Top