Bir Seyir Daha Bitti, 20 Aralık 2010

Son 24 saattir rüzgara karşı gidiyoruz. Batı lodostan esen rüzgar bir türlü uygun yöne dönmedi. Tekne sabaha kadar dalgalara bata çıka yol aldı. İskele tarafına 30 derece yatık vaziyette ilerleyen bir teknenin içinde yaşamak kolay değil. Vardiya aralarında üzerimizdekileri çıkarmadan, ayağımızda çizmeler ve yağmurluklarla yatağa giriyoruz. Her an güverteye koşmamız gerekebilir.

Son günlerde Uzaklar II’nin de bizim de pestilimiz çıktı. Tekneyi ve kendimizi çok zorluyoruz. Ancak buna mecburuz. Güney denizlerinde, kafadan da gelse, fırtına şiddetinde olmayan bir hava yakalandı mı bunu sonuna kadar kullanmak gerekiyor. İdeal koşulları beklemeye kalksak bunun gelmesi haftalar sürebilir. Bazı teknelerin yola çıkmak için bir ay hava beklediklerini duyduk.

Biraz önce Caleta Hornos adlı demir yerine girdik. Koyda başka tekne yok. Sadece yabani hayvanların yaşadığı ıssız bir yer burası. Son beş günde, çoğu rüzgara karşı, 600 mil yol yapmışız. İkimiz de çok yorgunuz. Bu yazıyı yolladıktan sonra hemen yatacağım. En az on iki saat deliksiz uyumayı planlıyorum!

Scroll to Top