5 Ağustos 2009, İlk Gün

Sevgili Dostlar,
Uzaklar II’deki GMT’ye ayarlı saat şu an 18.30’u gösteriyor. Yerel saat ise 19.30. Türkiye’de ise saatler 20.30. Mevkiimiz 27 derece 06 dakika Kuzey,18 derece 11 dakika Batı. El Hierro Adası’nın 20 mil kadar güneyindeyiz. Yüksek dağlar yavaş yavaş bir pus perdesinin arasında kalıyor. Birkaç saat sonra adayı tamamen gözden kaybedeceğiz. 214 derece pusula rotasıyla Capo Verde Adaları’na doğru seyrediyoruz. Adalar 750 mil ilerimizde. Bu yolu bir haftada alacağımızı tahmin ediyoruz.

Rüzgâr doğudan 3,4 kuvvetinde esiyor. Ana yelken ve cenova açık. Süratimiz 5 knot civarında. Rüzgâr 3 kuvvetin altına düşünce rüzgâr dümeni idare etmiyor. Ben bu satırları yazarken hava hafifledi, dümene Sibel geçti. Havuzluktan seslenerek rüzgârın azaldığını ve yön değiştirmeye başladığını söylüyor. Yola çıkmadan önce aldığımız hava durumuna göre bu gece rüzgâr kuvvetlenecek. Sanırım yelkenleri küçültmemiz gerekecek.

El Hierro’dan aslında bir kaç gün önce ayrılmıştık. Adanın güneyinde demirleyip, yola devam edecektik. Ancak depoları doldurduğumuz suyun çamurlu olduğunu fark edince geri dönmeye karar verdik. Sanırım biz depoyu doldururken şehir suyunun filtreleri tıkanmış. Bütün depolarımızı içinde kumlar yüzen, sarı renkli suyla doldurmuşuz. Ayrıldığımız yere yanaşıp depoları yeniden doldurduk.

Bu yazıyı SSB radyomuz üzerinden yollamaya çalışacağım. Yolculuğun diğer günlerinde de, Las Palmas’ta Alfred’le yaptığımız bu yeni sistemi kullanarak siteye yazı göndermek istiyorum. Umarım sistem çalışır. Sevgiler…

 

Scroll to Top