3 Eylül 2009, Kötü Hava Geliyor

Bugün batıdaki adalara gitmek üzere demir almayı planlıyorduk. Ancak son hava durumu haritasını inceleyince bu planımızdan vazgeçtik. Güney doğumuzda yeni bir alçak basınç merkezi oluşmaya başlamış. Yarın bulunduğumuz yerin çok yakınından geçecek. Bu da fırtına gücünde rüzgâr ve yüksek dalgalar anlamına geliyor.

Bu mevsimde Cape Verde Adaları civarında seyreden teknelerin, alçak basınç merkezlerinin hareketini çok dikkatli takip etmeleri gerekiyor. Zira bu işin şakası yok. İçinde olduğumuz yağışlı mevsimde, Afrika’nın batısında birkaç günde bir yeni bir alçak basınç oluşuyor. Senegal sahillerinde oluşan bu alçak basınçlar batıya doğru hareket ediyorlar.

Karayipler’de ve Amerika’nın doğu sahillerinde her yıl meydana gelen ‘hurricane’lerin (tayfunların) kaynağı, işte bu alçak basınç merkezleri. Senegal açıklarından yola çıkan bu sistemlerin çoğu, yolda zayıflayarak yok oluyor. Bazıları ise derinleşerek, yani güçlenerek, Amerika kıtasına varmayı başarıyor. Orada büyük zarara, felaketlere yol açıyorlar.

Yarınki sistem diğerlerinden farklı bir rota izliyor. Daha öncekiler bulunduğumuz yerin 200 deniz mili güneyinden geçiyorlardı. Bu seferki ise, rotasında bir değişiklik olmazsa bize 80 mil kadar sokulacak. Üstelik bu diğerlerinden daha derin bir sistem. Yarın gece bize en yakın noktadan geçecek. Merkezinde 50 knot’ın üzerinde rüzgâr gözüküyor. Ancak burada o kadar eseceğini sanmıyorum. Umarım yanılmam.

Demirlediğimiz yer güneyden kuzeybatıya kadar olan yönlere açık. Gene de bu civardaki demir yerleri arasında en korunaklı olanı. Yarın demirimizi tekrar kontrol edeceğiz. Tecrübeli denizciler, “zincirlikte duran demir zinciri bir işe yaramaz,” derler. Biz de zincirlikteki son yirmi metre zincirimizi döşeyip, havayı bekleyeceğiz.

Scroll to Top